Mide Botoksu

  Mide Botoksu Ankara

  Mide botoksu Ankara; midenin belirli bölgelerine botulinum toksin enjekte edilmesi işlemidir. Mide botoksu, kilolu hastalarda, kilo vermeyi kolaylaştırıcı bir yöntem olarak kullanılır. Uygulama, endoskopik yöntem ile gerçekleştirilir. Hastada, mide kaslarının kasılmasını sınırlandırarak iştah kaybı sağlayan bir uygulamadır. Midedeki kasların kasılmasının sınırlandırılması, midenin boşalmasını geciktirir. Böylece, hastada açlık hissinin oluşması da gecikir. Yazımızın devamında mide botoksu ile ilgili daha detaylı bilgi verilecektir. Ankara mide botoksu için Doç. Dr. Alp Yıldız’dan randevu alabilirsiniz.

  Mide Botoksu Nedir?

  Mide botoksu, kilolu hastalara kilo verdirmekte kullanılan, görece yeni bir uygulamadır. Ameliyat gerektirmemesi açısından avantajlı olan ve günümüzde yaygın olarak tercih edilen bir işlemdir. Botulinum toksin, midedeki kas ve sinirlere etki ederek, sindirim sürecini düzenler. Bu sayede, hastalarda görülen açlık hissinde ve iştahta azalma meydana gelir.

  Mide botoksu ile midedeki kasların aşırı kasılması, 6 ay boyunca azaltılmış olur. Mide kaslarının kasılma yetisinin sınırlandırılması ile midenin boşalması ve açlık hissinin oluşması geciktirilir. Bu da hastanın iştahında azalma sağlayarak kilo verme sürecini kolaylaştırır. Tüketilen besinlerin midede kalma süresi uzar; tokluk hissi daha kalıcı olur. Böylece, gıda tüketimi azaltılmış olur ve kilo verme süreci başlar.

  Mide Botoksu Kimlere Uygulanır?

  Mide botoksu, kilo vermek isteyen hastalarda uygulanan bir yöntemdir. Ancak, işlem için uygun hastanın seçiminde bazı kriterler söz konusudur;

  • Vücut kitle endeksi 35-40’ın üzerinde olan hastalarda,
  • Ameliyatlı tedaviye uygun olan obezite hastalarında, mide botoksu işlemi başarılı sonuçlar vermeyebilir.
  • Mide ülseri, oniki parmak bağırsağı ülseri ve gastrit hastalarında, mevcut hastalıklar tedavi edilmeden mide botoksu uygulanmaz.

  Mide botoksu, beslenme düzeninde önerilen diyete uymakta güçlük çeken, düzenli egzersiz yapmakta sorun yaşayan hastalar için önerilir. Mide botoksu, bir obezite cerrahisi işlemi değildir. Daha çok, kilo vermekte sorun yaşayan; ancak, ameliyat gerektirecek seviyede obezite görülmeyen hastalarda uygulanır.

  Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

  Mide botoksu işlemi, ağız yolundan girerek endoskopik olarak gerçekleştirilir; cerrahi bir ameliyat değildir. Mide botoksu sırasında herhangi bir kesi atılmaz. Ortalama olarak 20 dakika süren, oldukça basit bir uygulamadır.

  Mide botoksu uygulaması için hastanın aç karnına işleme alınması önemlidir. Bu nedenle hastadan, işlemden bir gün öncesinde, gece 12’den sonra yeme içmeyi bırakması istenir. Hastanın, en az 8 saattir besin tüketmiyor olması önemlidir. İşlem esnasında, öğürmeyi önlemek için boğazın uyuşturulması ve jel yardımı ile kayganlaştırılması sağlanır. İşlem, sedatif ilaçlar yardımıyla hasta uyku durumuna geçirilerek veya lokal anestezi ile yapılır. Bu nedenle, mide botoksu, hastada ağrı veya acı hissine neden olmaz.

  Endoskopik cihazlar yardımıyla ağız yolundan girilip yemek borusundan ilerleyerek, mideye ulaşılır. Kullanılan cihazdaki ışık ve kamera sayesinde mide, net bir şekilde görüntülenir. Mide botoksu, midenin yaklaşık 20 farklı yerine botulinum toksini enjekte ederek gerçekleştirilir. Uygulama, ortalama 20-30 dakikalık bir sürede tamamlanır.

  Mide Botoksu Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Mide botoksu sonrasında hastalar, genellikle aynı gün içerisinde taburcu edilir. Uygulamanın ardından hastaya, bir diyetisyen tarafından oluşturulan beslenme programına uyması önerilir. Bu sayede hastalarda hızlı, kolay ve sağlık bir şekilde kilo kaybı görülür.

  Uygulama sonrasında, genellikle herhangi bir yan etki görülmez; ağrı veya acı hissi yaşanmaz. Hastalar, normal günlük yaşantılarına, uygulamadan hemen sonra dönebilirler. Ancak, mide botoksundan daha verimli sonuçlar elde edebilmek için hastaların dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır;

  • Kilo verme sürecini hızlandırmak ve kolaylaştırmak için fiziksel aktivitelerin artırılması gerekir. Bu nedenle, hastalara uygulamadan sonra günlük en az yarım saatlik yürüyüşler yapması, hafif egzersizlere başlaması önerilir.
  • Uygulama sonrasında, 1-2 gün içerisinde kilo vermeye başlanır. Ancak, uygulamanın tam etkisi 4-6 ay içerisinde görülür. Bu süre içerisinde önerilen diyet programına uyulması büyük önem taşır.
  • Fast food, yağlı yiyecekler, şekerli gıdalar gibi kalorisi yüksek besinlerden uzak durulmalıdır.
  • Alkol ve sigara kullanımı mide kasları üzerinde olumsuz etkiye sahiptir. Bu nedenle, botoks uygulamasının etkisinin azalmaması için uygulama sonrasında, alkol ve sigaranın bırakılması önerilir.

  Ankara Mide Botoksu Fiyatları 2023

  Mide botoksu uygulaması fiyatları, klinikten kliniğe değişebilir. Mide botoksu işlemi öncesinde, hastanın mutlaka uzman hekim muayenesinden geçmesi gerekir. Aşırı kiloya neden olan farklı fizyolojik rahatsızlıkların olması durumunda, kombine tedaviler tercih edilebilir. Ankara mide botoksu fiyatları ve mide botoksu işlemi hakkında detaylı bilgi almak için Doç. Dr. Alp Yıldız ile iletişime geçebilirsiniz.