WhatsApp
Bizi Arayın
alp yıldız logo

Anal Fissür(Makat Çatlağı/Yırtığı)

Anal fissür Ankara; makat bölgesinin zorlanması nedeniyle, anüs bölgesinde oluşan çatlaklardır. Anüs bölgesi; çok sayıda sinir ucunu barındıran, oldukça hassas bir bölgedir. Bu nedenle ishal ve kabızlık gibi sindirim sistemini etkileyen rahatsızlıklardan olumsuz etkilenir. Özellikle uzun süreli kabızlık ya da ishal sonucunda anal fissür oluşması oldukça sık rastlanan bir durumdur. Anal fissür; ağrı, acı ve kanama gibi şikâyetlerle kendini belli eder. Anal fissür belirtileri, çoğu zaman hemoroid ile karıştırılabilir. Bu nedenle tanı sürecinde mutlaka uzman bir doktorun kontrolü ve değerlendirmesi önemlidir. Ankara anal fissür muayenesi ve anal fissür tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Doç. Dr. Alp Yıldız ile iletişime geçebilirsiniz.

Anal Fissür (Makat Çatlağı/Yırtığı) Nedir?

Anal fissür; yaygın olarak “makat çatlağı” ya da “makat yırtığı” olarak bilinen rahatsızlıktır. Dışkılama sırasında zorlanma ve ıkınma sonucunda ortaya çıkar. Çatlaklar küçük ve basit görünüme sahip olsa da ağrısı tahmin edebileceğinizden büyük olabilir. Özellikle dışkılama sırasında ciddi şekilde yanma ve acı hissedilir. Birçok kişi bu ağrıyı cam kesiği acısına benzetmektedir. Çatlak sorunu ilerlerse dışkılamanın imkânsız hâle gelmesine bile neden olabilir. Makat çatlağı olan hastalar sürekli makat kaslarını kasıp bırakma ihtiyacı hissederler. Bu durumlar da kabızlık şikâyetini tetikler ve durum içinden çıkılmaz bir hâl alabilir. Bu nedenle makat çatlakları fark edildiği anda tedavi edilmelidir. Tedavi sürecinde öncelikli olan çatlağa neden olan etkenlerin ortadan kaldırılmasıdır.

Anal Fissür Nedenleri Nelerdir?

Anal fissür temel olarak anüs bölgesinin zorlanması ve tahriş olmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Anüs bölgesinde zorlanma yaratan başlıca nedenler ise ishal ve kabızlıktır. Bunun yanı sıra, kabızlık söz konusu olmasa bile, sert yapılı dışkı da makat çatlaklarına davetiye çıkarabilir. Tuvalet ihtiyacını ertelemek, az su tüketmek ve yanlış beslenmek dışkının sertleşmesine neden olur. Bu nedenle tuvaleti tutma ve yanlış beslenme alışkanlığı da anal fissürün nedenleri arasında kabul edilir.

Dışkılama haricinde, makat bölgesinde çeşitli nedenlerle oluşan travmalar da anal fissüre yol açabilir.

Anal Fissür (Makat Çatlağı) Belirtileri Nelerdir?

Anal fissür belirtileri oldukça açıktır. Bu nedenle kişi bu belirtileri hissettiği anda aklına anal fissür gelebilir. Ancak bu belirtiler hemoroid ve makat apsesi belirtileri ile benzer olabileceği için mutlaka uzman bir doktorun tanısı gerekir.

Makat çatlağının yaygın belirtileri;

 • Dışkılama sırasında hissedilen yoğun acı, cam kesiğine benzer batma hissi
 • Makat bölgesinde ağrı ve şişlik
 • İç çamaşırında lekelenme tarzı kanamalar, dışkıda kan görülmesi
 • Dışkılama esnasında zorlanma
 • Makat bölgesinde kaşıntı ve tahriş olarak sıralanabilir.

Anal Fissür Tanısı Nasıl Konur?

Peki anal fissür tanısı nasıl konur? Bu şikâyetleri hisseden bazı hastalarımız kendileri anal fissür tanısı koymaya çalışabilirler. Birçok hasta makat çatlağı şikâyeti ile doktora başvurmaktan çekinir. Makat çatlağı muayenesi fiziki muayene ve gözlem yolu ile yapılan bir muayene olduğu için hastalar utanabilirler. Ancak makat çatlağının belirtileri ortaya çıkar çıkmaz doktora gitmek, doğru tanı ve tedavi süreci için oldukça önemlidir.

Makat çatlağı, genellikle fiziki muayene (parmak muayenesi) ile yapılır. Ancak ilerlemiş makat çatlağında ya da sindirim sistemi ile ilgili farklı rahatsızlıkların söz konusu olduğu durumda ileri tetkikler gerekebilir. Bu durumda kolonoskopi vb. görüntüleme yöntemlerinden yardım alınarak makat çatlağı tanısı konulabilir.

Makat çatlağına neden olan uzun süreli kabızlık ve ishal gibi şikâyetler de varsa, inceleme süreci oldukça önemlidir. Bu durumda altta yatan daha ciddi hastalıklardan şüphelenilebilir. Dolayısıyla makat çatlağı şikâyeti ile uzmanlara başvuran kişilerin öyküsü dikkatlice dinlenmeli, herhangi bir tetkik atlanmamalıdır.

Ankara Anal Fissür (Makat Çatlağı) Tedavisi

Anal fissür tedavisinde öncelikli olan; ishal ve kabızlık gibi anüs bölgesini zorlayan rahatsızlıkların tedavi edilmesidir. Bu nedenle makat çatlağı tedavisinde de ishal ve kabızlığın nedenlerinin değerlendirilmesi ve en kısa sürede tedavi planlanması önemlidir. Eğer altta yatan ciddi bir rahatsızlık söz konusu değilse, genelde yanlış beslenme ve yaşam biçimi nedeniyle bu sorunlar ortaya çıkmaktadır. Lif ve posa yönünden zayıf besinlerin tüketilmesi, beslenme düzeninde hazır ve katı gıdalara öncelik verilmesi makat çatlağı şikâyetlerini artırır. Bu nedenle düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarına her zamankinden fazla önem verilmelidir.

Eğer makat çatlağı sürekli tekrar ediyorsa ve ilerlemiş seviyede ise cerrahi tedavi de söz konusu olabilmektedir. Uzman bir doktorun kontrolünden sonra anal fissürün durumu değerlendirilmeli ve tedavi planı yapılmalıdır. Ankara’da anal fissür tedavisi hakkında bilgi almak Doç. Dr. Alp Yıldız ile iletişime geçebilirsiniz.

Telefon :
0530 662 32 77

Hızlı İletişim

Aşağıdaki bilgileri doldurarak, sizinle hızlı iletişime geçmemizi sağlayabilirsiniz.
  Proktoloji Uygulamaları

  İletişim Bilgileri
  Telefon :
  0 850 474 36 06
  Mail :
  info@dralpyildiz.com
  Adres :
  Ankara Bilkent Şehir Hastanesi (Üniversiteler Mahallesi 1604. Cadde No: 9 Çankaya/ANKARA)