WhatsApp
Bizi Arayın
alp yıldız logo

Anal Kirlenme/Islaklık (Anal Soiling)

Anal kirlenme (anal soiling) dışkılama sonrasında anal bölgenin kirli kalması, yeterince temizlenememesi sorununa verilen isimdir. Dışkılama sonrası tuvalet temizliği, çocuk yaştan itibaren kazanılan bir alışkanlıktır. Bu alışkanlık kişinin sağlığı için oldukça önemlidir. Makat bölgesi yeterince temizlenmediğinde, anal kirlenmeye neden olabilir. Anüs bölgesinde oluşan ıslaklık nedeniyle bölgede egzama, tahriş vb. diğer cilt rahatsızlıkları ortaya çıkabilir. Aynı zamanda sürekli olarak iç çamaşırının kirlenmesi de hijyen açısından tercih edilmeyen bir durumdur. Bu yazımızda anal kirlenmenin nedenleri ve tedavisi hakkında detaylı bilgileri ele alacağız. Ankara’da proktoloji uygulamaları ve genel cerrahi hakkında tüm merak ettiklerinizi Doç. Dr. Alp Yıldız’a danışabilir; dilediğiniz zaman randevu için iletişime geçebilirsiniz.

Anal Kirlenme (Anal Soiling) Nedir?

Tıp dilinde “anal soiling” ya da “soiling anal” olarak adlandırdığımız durum Türkçede “anal kirlenme” olarak bilinmektedir. Anal kirlenme; dışkılama sonrası makat bölgesinin kirli kalması ve iç çamaşırında ıslaklık oluşturması durumuna verilen isimdir. Anal kirlenme, hijyen açısından ciddi sorunlara neden olabilir. Hatta, kişinin cilt hassasiyetine göre, cilt sorunlarına da yol açabilir. Bu durumun ömür boyu devam etmemesi için anal kirlenmeyi önleme yöntemleri konusunda kişilerin bilinçlendirilmesi önemlidir.

Anal Kirlenme Neden Olur?

Anal kirlenmenin temel nedeni; makat bölgesinin yeterince temizlenmemesidir. Anal kirlenme, makat bölgesindeki bazı rahatsızlıklardan da kaynaklanıyor olabilir. Ya da kişinin kendisi, hijyen kurallarına ve makat temizliğine yeterli önemi göstermiyor olabilir. Anal kirlenmeye neden olan rahatsızlıklar:

 • Anorektal bölgede hemoroid, anal fissür ve fistül tarzı hastalıkların olması: Anorektal bölgede gelişen bu rahatsızlıklar, dışkılamayı zorlaştırır. Özellikle anüs bölgesinde memecikler hâlinde görülen hemoroid probleminde makat bölgesinin temizlenmesi oldukça acılı olmaktadır. Bu nedenle anal kirlenme sorunu ortaya çıkabilir.
 • Anorektal bölgedeki hastalıklar cerrahi yöntemlerle tedavi edildikten sonra ortaya çıkan yara ve tahrişler: Hemoroid, makat çatlağı ve fistül gibi rahatsızlıklar cerrahi ile tedavi edilebilen makat hastalıklarıdır. Cerrahi operasyondan sonra makat bölgesi hassaslaşır. Cildin tahriş olmasına bağlı olarak da makat temizliği zorlaşabilir ve anal kirlenmeye yol açabilir.
 • Gaz-gaita tutamama: Anal kirlenmenin en önemli nedenlerinden biridir. Gaz-gaita tutamayan kişilerde istemsiz dışkı kaçırma sık görülen bir durumdur. Gaz çıkarma sırasında da anal kirlenme olabilir.
 • Kabızlık: Dışkılama zorluğu ve bağırsakların tam olarak boşaltılamaması da anal kirlenmeye neden olabilir.

Anal Kirlenme Tedavisi Nasıl Olur?

Eğer anal kirlenme anal fistül/fissür, hemoroid, kabızlık ve bağırsak inkontinansı (gaz-dışkı kaçırma) nedeniyle oluyorsa, öncelikle bu rahatsızlıkların tedavi edilmesi gerekir.

Anal kirlenme tedavisinde;

 • Bol posa içeren, meyve- sebze gibi besinlerin tüketimine özen göstermek ve dışkılamayı zorlayan besinlerden kaçınmak
 • Tuvalet temizliğine ve hijyen kurallarına özen göstermek
 • Kegel egzersizi gibi pelvik taban egzersizleri yaparak dışkılamayı rahatlatmak etkili olabilmektedir.

Eğer anal kirlenme ileri aşamalarda ve önlenemiyor ise;

 • Posterrior tibial sinir stimülasyonu (PTNS)
 • Intraanal elektik stimülasyon terapisi gibi tedavilerle etkin sonuçlar alınabilmektedir.

Ankara Anal Kirlenme Tedavisi

Düzenli olarak anal kirlenme sorunu yaşayan hastaların mutlaka proktoloji alanında uzman bir hekime muayene olması gerekir. Özellikle anal kirlenme şikâyetine bağırsak düzensizliği ve dışkılama sorunları eşlik ediyorsa, altta yatan nedenlerin detaylı bir şekilde araştırılması ve proktolojik muayene yapılması gerekebilir.

Ankara’da proktolojik rahatsızlıklar ve anal kirlenme sorunu ile ilgili merak ettiklerinizi Doç. Dr. Alp Yıldız’a danışabilirsiniz.

Telefon :
0530 662 32 77

Hızlı İletişim

Aşağıdaki bilgileri doldurarak, sizinle hızlı iletişime geçmemizi sağlayabilirsiniz.
  Proktoloji Uygulamaları

  İletişim Bilgileri
  Telefon :
  0 850 474 36 06
  Mail :
  info@dralpyildiz.com
  Adres :
  Ankara Bilkent Şehir Hastanesi (Üniversiteler Mahallesi 1604. Cadde No: 9 Çankaya/ANKARA)