WhatsApp
Bizi Arayın
alp yıldız logo

Fıtık Cerrahisi

Fıtık; karın bölgesindeki kasların zayıflaması sonucu iç organların bir kese ile dışarı doğru sarkmasıdır. Fıtık denildiğinde akla genellikle karın bölgesinde oluşan fıtıklar gelir. Ancak bel ve boyun bölgesinde de ortopedik sorunlara bağlı olarak fıtık oluşabilmektedir. Bu yazımızda, karın bölgesinde oluşan fıtıklar, fıtık çeşitleri ve fıtık cerrahisi hakkında bilgiler vereceğiz. Ankara’da fıtık cerrahisi hakkında detaylı bilgi almak için Doç. Dr. Alp Yıldız ile iletişime geçebilirsiniz.

Fıtık Nedir?

Tıp dilinde “Herni” olarak bilinen rahatsızlık; halk arasında “fıtık” olarak adlandırılır. Fıtık; iç organları yerinde tutan dokuların zayıflaması sonucu iç organların aşağı doğru kayması yani “protrüze” olmasıdır. Fıtık semptomları, kişinin günlük yaşamını olumsuz etkiler. Hayat kalitesini ciddi şekilde düşürür. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Fıtık tedavisinde en etkili yöntem ise cerrahidir. Fıtık cerrahisi, günümüzde laparoskopik ameliyatlar sayesinde kolay ve etkin şekilde yapılabilmektedir.

Karın Fıtığı Çeşitleri Nelerdir?

Karın fıtığı; karın duvarındaki “fasya” adı verilen sert dokuların zayıf bir noktadan kese oluşturarak dışarı çıkmasıdır. “Kasık fıtığı”, “göbek fıtığı” ve “ameliyat kesisi fıtığı” olmak üzere üç grupta incelenebilir:

Kasık Fıtığı

En sık görülen fıtık çeşitlerinden biridir. Kasık bölgesinin sağında, solunda ya da her iki tarafında da oluşabilir. İnsan anatomisinde, karnın ön duvarında bulunan, ligamentum rotundumun geçtiği bölge diğer dokulara göre daha zayıftır. Bu nedenle kolayca deforme olabilir. Bu durum da karın fıtığının ortaya çıkmasına neden olur.

Göbek Fıtığı

Göbek fıtığı, göbek bölgesindeki kasların güçsüz kalması sonucu oluşur. Göbek fıtığı bebeklik ya da çocukluk döneminde de ortaya çıkabilir. Bebeklerde, ağlama sırasında şişerek kendini belli eder. Bebeklik dönemindeki fıtık kendiliğinden geçebilir. Yine de bu süreç dikkatli bir şekilde takip edilmelidir. Çünkü göbek fıtığı geçmezse mutlaka cerrahi ile tedavi edilmesi gerekir. Doğumdan sonra göbek bölgesi güçsüz kaldığı için doğum yapmış kadınlarda daha sık görülen bir fıtık türüdür. Aynı zamanda aşırı kilo da göbekteki kasların zayıflamasına ve göbek fıtığına neden olabilir.

Ameliyat Kesisi Fıtığı

Karın bölgesinden yapılan ameliyatlardan sonra oluşan fıtık türüdür. Ameliyat sonrasında dokular yeterli düzeyde iyileşemezse, zamanla yıpranır ve zayıflar. Rahatsızlığın kesinlikle hafife alınmaması gerekir. Çünkü ameliyat kesisi fıtıkları oldukça hızlı ilerler. Bu nedenle zamanında tedavi edilmesi oldukça önemlidir.

Fıtık Neden Olur?

 • Genetik yatkınlık
 • Ağır kaldırmak
 • Karın bölgesinden yapılan ameliyatlar
 • Obezite
 • Sigara kullanımı
 • Prostat, kabızlık, kronik öksürük vb. karın içi basıncını artıran faktörler
 • İlerleyen yaş fıtığın başlıca nedenleridir.

Fıtık Belirtileri Nelerdir?

Fıtık; ağrı ve şişlik ile karakterize olan bir rahatsızlıktır. Bölgede görülen şişlik özellikle yoğun aktivite sonrasında belirginleşir. Ikınma ve öksürük de fıtığın şişmesine neden olur. Şişlik zaman zaman büyüyüp, küçülür ve ağrılıdır. Ağrı genellikle fıtık kesesi şiştiğinde yoğun şekilde hissedilir. Kese indiğinde ise kendiliğinden geçer.

Fıtık Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Fıtık; cerrahi ile tedavi edilen bir rahatsızlıktır. Fıtık cerrahisinde ise iki yöntem kullanılmaktadır. Bunlar; açık ameliyat ve kapalı ameliyat (laparoskopi)dir.

Laparoskopi ile fıtık ameliyatı, günümüzün modern tıbbî uygulamaları arasındadır. Fıtık tedavisinde en çok tercih edilen yöntemdir. Bunun nedeni hastaya sağladığı avantajlar ve ameliyat sürecinin oldukça kolay şekilde tamamlanmasıdır.

Laparoskopi ile Fıtık Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Laparoskopi, “laparoskop” adı verilen, özel bir mikro kamera ile yapılır. Ameliyat sırasında büyük cerrahi kesiler yerine, yalnızca 2 veya 3 küçük kesi yapılır. Laparoskop bu kesilerden birinden girerek fıtığın olduğu bölgeye ulaşır. Diğer kesilerden ise cerrahi işlem yapılır; fıtığın olduğu bölge dikiş ya da yama ile kapatılır.

Laparoskopi ile fıtık ameliyatının en önemli özelliği ameliyattan sonra iyileşme süresinin oldukça kısa olmasıdır. Ayrıca yaralar küçük olduğu için enfeksiyon riski de ciddi oranda azalmaktadır. Bu nedenle konforlu ve güvenilir bir tedavi süreci sağlar.

Ankara Fıtık Cerrahisi Fiyatları

Laparoskopik ameliyatlar, açık ameliyatlara göre daha kolay olmasına rağmen uzmanlık ve deneyim ister. Bu nedenle fıtık cerrahisini yapacak doktorun deneyimi tedavinin başarısı üzerinde doğrudan etkilidir. Fıtık cerrahisi fiyatları ise kişinin ihtiyaçlarına göre belirlenmelidir. Fıtığın derecesine ve ilerleme hızına bakılarak, uygun tedavi planlaması yapılmalıdır. Ankara fıtık cerrahisi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Doç. Dr. Alp Yıldız ile iletişime geçebilirsiniz.

Telefon :
0530 662 32 77

Hızlı İletişim

Aşağıdaki bilgileri doldurarak, sizinle hızlı iletişime geçmemizi sağlayabilirsiniz.
  Genel Cerrahi Uygulamaları

  İletişim Bilgileri
  Telefon :
  0 850 474 36 06
  Mail :
  info@dralpyildiz.com
  Adres :
  Ankara Bilkent Şehir Hastanesi (Üniversiteler Mahallesi 1604. Cadde No: 9 Çankaya/ANKARA)