WhatsApp
Bizi Arayın
alp yıldız logo

Perkütan Tibial Sinir Uygulaması (PTNS)

Perkütan Tibial Sinir uygulaması (PTNS), gaz veya dışkı kaçırma, dışkılama güçlüğü, kronik kabızlık gibi rahatsızlıkların tedavisinde uygulanır. Perkütan Tibial Sinir Uygulaması (PTNS), “tibial sinir tedavisi” veya “perkütan tibial sinir stimülasyonu” olarak da bilinir. Bir tür, nöromodülasyon uygulamasıdır.

Perkütan Tibial Sinir uygulamasında, sinir sistemi uyarılarak, makat kaslarının istenilen işlevi göstermesi sağlanır. Aktif mesane ve idrar kaçırma tedavisinde de uygulanan bir yöntemdir. Özellikle, sıkışma tipi idrar kaçırma hastalarında sıkça tercih edilir. Nöromodülasyon olarak da bilinen bu işlem ile bağırsakları ve mesaneyi kontrol eden sinirler uyarılır.

Yazımızın devamında Perkütan Tibial Sinir Uygulaması (PTNS) hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz. Ankara Perkütan Tibial Sinir Uygulaması (PTNS) için Doç. Dr. Alp Yıldız’dan randevu alabilirsiniz.

Perkütan Tibial Sinir Uygulaması (PTNS) Nedir?

Perkütan Tibial Sinir Simülasyonu, son yıllarda geliştirilmiş, güncel bir tedavi yöntemidir. İdrar, gaz ve gaita kaçırma rahatsızlıklarında; kronik kabızlık ve aktif mesane tedavisinde kullanılmaktadır. Çok zayıf bir elektrik akımı yardımıyla, sinirlerin uyarıldığı bir nöromodülasyon işlemidir.

İdrar ve dışkılama ihtiyacı, sinirlerin beyne ilettiği uyarılar ile kontrol edilir. Omuriliğin alt kısmında bulunan sakral sinir topluluğu, bağırsakları uyarır ve kontrol eder. Bazı durumlarda, kaslardaki kasılma ve gevşeme sürecini yöneten bu sistem, zarar görebilir. Sinir sistemindeki bozulma, kasların istenilen kasılma ve gevşeme işlevlerini, doğru bir şekilde yerine getirmesini engeller. Bu nedenle, hasta idrar, gaz veya dışkıyı tutmakta güçlük yaşar. Perkütan Tibial Sinir uygulaması ile sinir sistemindeki bozulmanın önüne geçerek, idrar, gaz ve dışkı üzerinde kontrol sağlanması amaçlanır

Perkütan Tibial Sinir Uygulaması (PTNS) Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Sıkışma tipi idrar kaçırma, Aktif mesane, Gaz ve gaita kaçırma; anal inkontinens, Kronik kabızlık ve dışkılama güçlüğü gibi hastalıkların tedavisinde uygulanabilir.

Perkütan Tibial Sinir Uygulaması (PTNS) Nasıl Yapılır?

Sakral sinir topluluğu, bacaklarda, dizin alt bölümünde bulunan tibial sinirler aracılığıyla, dolaylı olarak uyarılabilir. Perkütan Tibial Sinir uygulamasında, bacaktaki bu tibial sinirler, çok hafif bir elektrik akımı ile uyarılır. İşlem, iki farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Perkutan olarak bilinen, çok ince bir iğne, işlem esnasında ayak bileğinin iç yüzüne yerleştirilmektedir. Diğer yöntemde ise iğne yerine elektrot kullanılır.

PTNS Cihazı Nedir?

PTNS işlemi esnasında, özel frekanslarda elektrik uyarısı veren bir cihaz kullanılır. PTNS cihazı ile hastaya verilecek olan akımın gücü ve akım sıklığı düzenlenir. İğne veya elektrotun ayak bileğine yerleştirilmesinden sonra, cihaz üzerinden uygun program ayarlanır. Elektrik akımı ile uyarma işlemi, cihaz tarafından otomatik olarak, 30 dakika boyunca, belirli aralıklarla gerçekleştirilir. Verilecek olan elektrik akımının şiddeti belirlenirken, cihazın bağlı olduğu ayaktaki karıncalanma hissine ve başparmağın içe doğru kıvrılmasına bakılır. Karıncalanma veya kıvrılma olduğunda, akım şiddeti daha fazla artırılmaz.

Perkütan Tibial Sinir Uygulaması (PTNS) Tedavi Süreci Nasıldır?

Nöromodülasyon uygulamasına, ortalama 8-12 hafta boyunca düzenli olarak devam edilir. Genellikle, haftada bir seans tercih edilmektedir. Ancak, seans sıklığına, sayısına ve tedavinin uzunluğuna, hasta özelinde karar verilir. Ortalama 5-6 haftada, iyileşme görülmeye başlanır. Ancak, bu süre, hastadan hastaya değişiklik gösterebilir.

Perkütan Tibial Sinir Uygulaması (PTNS) Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Perkütan Tibial Sinir Uygulaması (PTNS) sonrasında, stimülasyon bölgesinde veya çevresinde, hafif bir kızarıklık olabilir. Bunun dışında uygulamanın, bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Perkütan Tibial Sinir Uygulaması (PTNS) Kimlere Uygulanamaz?

Perkütan Tibial Sinir uygulamasının;

 • Kalp pili olan hastalarda,
 • Aşırı kanamaya meyilli hastalarda,
 • Pelvik taban fonksiyonunu veya tibial sinirleri etkileyebilecek bir sinir hasarı olan hastalarda,
 • Hamilelerde uygulanması önerilmez.

Tibial Sinir Tedavisi ile Elde Edilen Sonuçlar

 • PTNS uygulaması sonrası, aşırı aktif mesane hastalığı tedavisinde başarı oranı %60-80 civarındadır.
 • Gün içerisinde idrar kaçırma sayısında, büyük oranda azalama sağlanır.
 • Gaz ve dışkı kaçırma anlamına gelen “anal inkontinans” tedavisinde ise PTNS ile başarı oranı, %70-80 civarındadır.
 • Yapılan çalışmalar, PTNS’nin sistometrik mesane kapasitesini ve mesane hacmini artırdığını ortaya koymuştur.

Ankara Perkütan Tibial Sinir Uygulaması (PTNS) Fiyatları

Perkütan Tibial Sinir uygulamasında, seans sıklığı ve tedavi süreci, hasta özelinde planlanır. Tedavi sürecinin hastaya özgü olarak planlanması, tedavi fiyatlarında değişiklik olmasına neden olabilir. Ayrıca, uygulama fiyatları klinikten kliniğe değişiklik gösterebilir. Ankara Perkütan Tibial Sinir Uygulaması (PTNS) fiyatları için Doç. Dr. Alp Yıldız ile iletişime geçebilir; detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hızlı İletişim

Aşağıdaki bilgileri doldurarak, sizinle hızlı iletişime geçmemizi sağlayabilirsiniz.
  Cerrahi Olmayan Uygulamalar

  İletişim Bilgileri
  Telefon :
  0 850 474 36 06
  Mail :
  info@dralpyildiz.com
  Adres :
  Ankara Bilkent Şehir Hastanesi (Üniversiteler Mahallesi 1604. Cadde No: 9 Çankaya/ANKARA)