WhatsApp
Bizi Arayın
alp yıldız logo

Mide Balonu

Günümüz şartları ve modern yaşamın getirdiği yeni yeme alışkanlıkları ile birlikte obezite sorunu da çığ gibi artmaktadır. Çağın vebası olarak da tanımlanan obezite ile mücadelede her sene pek çok yeni teknik sunulmakta bir o kadar da araştırma devam etmektedir. Fizyolojik ve psikolojik birçok soruna da sebep olan obezite olgusundan kurtulmak içinse çeşitli diyetler elbette deneniyor. Ancak günümüzde neredeyse bir salgın halini alan obezite sonucu kanserden diyabete, karaciğer sirozundan çoklu organ problemlerine kadar birçok hastalığı görebilmek mümkün. Bu nedenle, sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebilmek için obezite ile mücadele etmek çok önemli. Diyet yâda sporla zayıflamayı seçen ancak bir türlü başarı gösteremeyen kişiler ise genellikle ameliyat olmaktan korkuyor. Böylece durum daha da kronikleşerek içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Ameliyat dışı obezite tedavilerinin en sık kullanılanlarından biri de mide balonu Ankara. Tıbbin gelişmesiyle birlikte hızlı kilo vermeye yardımcı olan ve kilo vermeyi destekleyen Ankara mide balonu uygun obezite hastalarına uygulanabiliyor.

Mide Balonu Nedir?

Ameliyatsız obezite tedavisi olarak da bilinen mide balonu Obez hastaların hem fizyolojik  hem de psikolojik zorluklarına yardımcı olmak üzere geliştirilmiş bir teknik olup, endoskopi yardımı ile mideye yerleştirilip yalancı bir tokluk hissi sağlayarak gıda alımını azaltmaya, dolayısıyla diyetlerin de rahatlıkla uygulanmasına sebep olmaktadır.

Kilo vermede pek çok metod deneyen ancak sonuç alamayan hastalarda ilk olarak ameliyat tedavisi hastaların birçoğu tarafından çekince ilşe karşılanmakta.  Ameliyat olmadan kilo vermeyi isteyenler ise endoskopik mide balonu uygulaması ile fazla kilolarından kurtularak sağlıklı bir bedene kavuşabiliyor. Hızlı ve pratik bir uygulama olarak nitelendirilen mide balonu uygulaması obezite tedavilerinde en çok tercih edilen kilo verme yöntemlerinden birisidir.

Mide Balonu Kimlere Uygulanamaz?

 • Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda
 • Kortizon vb. bağışıklık baskılayıcı ilaç tedavisi görmekte olan hastalar ile halihazırda kemoterapi almakta olan hastalarda
 • Gebelik durumunda
 •  Yemek boruısu veya mide ameliyatı geçirmiş veya mide barsak sşisteminde anatomik bozukluk olması durumunda
 • Aktif mide ülseri olanlarda
 • Ciddi yemek borusu iltihabı olanlarda
 • 5 cm den büyük Mide fıtığı olanlarda

Mide Balonu Uygulaması Nasıl Kilo Verdiriyor?

Midede yer tutarak tokluk sağlama prensibi üzerine kurulu oaln mide balonu uygulaması öbezitev ile mücadelede yer tutan temel yaklaşılmardan biridir. Midede bulunan boş alanın azaltılmasına bağlı olarak hem öğün esnasında erken doygunluğa ulaşmada hem de acıkmanın geciktirilmesinde oldukça etkili işlve görüyor. Özellikle düşük kalorili diyetlere uyum göstermekte zorlanan hastalarda mide alanının eskisinin neredeyse 5 te 1 ine düşmesi ile diyet yapmak artık çok daha kolay ve  rahat bir süreç haline geliyor. Özellikle iştahlı kişilerde tokuluk hissinin de çok daha uzun sürmesine bağlı olarak ideal yeme ritmine ve öğün aralığına uymak kolaylaşıyor.

Mide balonu çeşitleri nelerdir?

 • Mide balonunun çeşitlerini içine doldurulan materyale göre ayırmak gerekirse
 • Havalı mide balonları: balon içine 500 ile 800 mililitre hava doldurularak şişirilmektedir.
 • Sıvılı mide balonları: balon içine 400-700 mililitre sıvı doldurulmaktadır.
 • Ayarlanabilir mide balonları: mide içine 400-500 mililitre sıvı doldurulmakta ancak kilo verme durumuna göre zaman zaman endoskopi yapılarak balon içindeki sıvı artırılıp azaltılabilmektedir.

Hasta tarafından Yutulan Balonlar

Hasta tarafındsan kapsül şeklinde yutulan balonlar kendiliğinden eriyen balonlardır. Balon hasta tarafından yudumlar halindeki su içilerek yavaş yavaş yutulur. Balon röntgen ile görüntülenembilecek bir teknbikle üretildiği için ara ara çekilen röntgen ile midede olup olmadığı kontrol edilir. Balonu mide de olduğu anlaşılınca balona bağlı olan ve bir ucu dışarıda olan kateter denilen ince borudan sağlık personeli tarafından sıvı enjekte edilir. Verilen sıvı miktarı 400 ml olduktan sonra bu boru çekilerek balonun mide içinde serbest kalması sağlanır. Balon mide de 4 ay kadar kalır ve kendiliğinden sönüp eriyerek  dışkıyla atılır. Bu tip balonların kilo verme açısından diğer tip balonlara bir üstünlüğünün olmadığı bilinmelidir.

Mide Balonu Nasıl Takılıyor?

Mide balonu uygulaması oldukça konforlu ve ağrısız bir uygulamadır. Doktorunuz işlemden 8 ile 12 saat öncesinden gıda alımınızı kesmenizi ister. Rutin kan tetkikleri, EKG, Akciğer filmi yapıldıktan sonra herhangi bir sorun tespit edilmediği takdirde ameliyat günü hasta endoskopi ünitesine alınarak damardan ilaç verilerek hafif bir anestezi durumu sağlanır. Endoskopi cihazı denilen, ucunda kamera ve ışık kaynağı bulunan uzunca bir borudan oluşan cihaz yemek borusu gönderielerek, mide ve onikiparmak bağırsağı  incelenir. Mide balonuna jel sürülerek mideye indirilir ve mavi renkte bir sıvı balona enjekte edilir. Bu mavi sıvının enjekte edilmesinin amacı ise hastanın olası bir balon açılması, sönmesi vs durumunda idrarına mavi rengin karışması ve doktoruyla görüşmesi içindir. Bu durumlar; balonun patlaması, sönmesi yâda etkisini yitirecek durumlara maruz kalmasıdır ve korkulacak bir durum değildir. Midede balon yerleştirildikten ve şişirildikten sonra endoskop mideden çıkarılarak uygulama bitirilir.

Mide Balonu Uygulaması ile Ne Kadar Kilo Verilebilir?

Endoskopik mide balonu yöntemi ameliyatsız obezite tedavisinde son derece önemli ve başarılı bir uygulama olarak biliniyor. Yan etkileri minimum olan mide balonu sağlığı ve vücudu tehdit etmeyen bileşenlerden üretilir ve kontrolleri de kolay yapılır. Eğer ki, mide balonu için uygun bir adaysanız 15 ila 20 kilo kadar net bir kilo kaybınız söz konusu olabilir. Ancak, kilo vermenin birçok faktöre göre değiştiğini göz önünde bundurmak ve bu sebeple doktorların tüm önerilerini dinlemek gerekiyor.

Fizyoterapistler eşliğinde yapılan egzersizlerle ve düzenli bir beslenme hayatıyla mide balonu uygulamasından sonuç almak çok kolay olacaktır. İdeal kilonuza tekrar dönmenizi sağlayacak sihirli değnek olarak ifade edilen mide balonu uygulaması için uygun olup olmadığınız konusunda doktorunuzla görüşerek net bir bilgiye varabilirsiniz.

Mide Balonu Uygulaması ile Ne Kadar Kilo Verilebilir?

 • Mide balonu ağrı yapmaz, rahatsızlık hissi yaratmaz.
 • Mide balonları sedasyon denilen hafif uyku halinde yapılabilmektedir.
 • Mide balonu uygulaması 20 dk. Gibi kısa sürede gerçekleşmektedir.
 • Mide balonu uygulanan kişinin sık kontrole gelmesi gerekmez, ancak diyetisyen desteği faydalı olur.
 • Mide balonu uygulamasından sonra kişi anestezinin etkisi geçince, yani birkaç saat sonra normal yaşamına kaldığı yerden devam edebilmektedir.
 • Mide balonu ile 3 ile 25 kilo arasında kilo verilebilmektedir.
 • Mide balonu 6 ay sonra çıkarıldıktan sonra 1 ay beklenip tekrar uygulanabilmektedir.
 • Mide balonu uygulaması kalıcı herhangi bir yara bere, iz bırakmaz.
 • Mide balonu kişi istediği zaman, yani 6 ay beklenmeden çıkarılabilir.
 • Mide balonu obezite tedavisinde diyet, spor ve ilaçlarla desteklendiğinde etkili bir kilo verme yöntemidir.

Hızlı İletişim

Aşağıdaki bilgileri doldurarak, sizinle hızlı iletişime geçmemizi sağlayabilirsiniz.
  Cerrahi Olmayan Uygulamalar

  İletişim Bilgileri
  Telefon :
  0 850 474 36 06
  Mail :
  info@dralpyildiz.com
  Adres :
  Ankara Bilkent Şehir Hastanesi (Üniversiteler Mahallesi 1604. Cadde No: 9 Çankaya/ANKARA)